pátek 27. ledna 2012

T'Sal a ACTA

Jistě jste si všimli, že nemám ve zvyku se zde vyjadřovat k současnému dění nebo nedej bože politice. Uznávám, že tyto záležitosti se do mé vakuové bubliny dostávají jen okrajově a obvykle mi stačí si zanadávat v duchu, na FB nebo Twitteru. ACTA je však zcela něco jiného. ACTA totiž ohrožuje mou osobní svobodu a na to já jsem sakra háklivá.

Co je to vlastně ACTA? Jde o mezinárodní dohodu, jejímž účelem je postavit se velkému zlému pirátství a jednou pro vždy ho sprovodit ze světa, aby tak svět rázem dospěl k všeobecnému blahobytu a rozvoji.

A proč ta ironie? Protože na ACTA je prostě všechno špatně.

O tom, že s dohodou není něco v pořádku, svědčí už to, jak došlo k jejímu vytvoření a následně prvotnímu schválení naší zemí. ACTA se sepisovala a projednávala přibližně dva a půl roku a po celou tu dobu se vše probíralo za zavřenými dveřmi. Vše bylo označeno jako přísně tajné a nic se nedostalo ven. Až když byl produkt hotový, dostala se ven finální verze, ovšem bez jakýchkoliv dalších dokumentů, o které se opíralo vyjednávání.

A pak prvotní podpisy. Nevím, jestli jste zaregistrovali mohutné protesty proti ACTA v Polsku? Nedivila bych se, kdyby ne, protože česká média o nich víceméně neinformovala. Kromě Pirátských novin jsem našla jen jeden pidi článeček a jinak nic. Bez PN, Twitteru a Tumblr bych vůbec nevěděla, že se v Polsku něco děje. A většina lidí na netu o tom také neví. (Pro zájemce, zprávy o polské situaci na speciálním FB Pirátských novin). Nadutá vyjádření některých členů polské vlády mě dost zvedala ze židle, ale to jsem ještě netušila, co si pro nás připravili naši slavní zákonodárci.

Našinci se totiž o tom, že jsme ACTA podepsali, dozvěděli až dnes. Den po podpisu. Podle všeho ze stránek japonského ministerstva zahraničí.

Když pominu fakt, že jsem ještě před třemi dny četla, že se k podpisu zatím má jen osm zemí a že země EU o podpisu v současné době neuvažují, protože je nejprve potřeba zhodnotit, na jaké úrovni se to v EU bude řešit a zdali je vůbec dohoda v souladu se zákony EU, tak mě dostává ta nebetyčná drzost námi zvolených zákonodárců, kteří celou věc schválně utajili a nic nám neřekli. Nejen že rozhodli o nás bez nás, ale oni nám to ani nechtěli říct!

Co je to jiného než cenzura? O Polsku se u nás skoro nepíše, o ACTA jen jednostranně, málo a hned se to zakopává dalšími články o hloupostech. Nikdo nevěděl, že ČR o podpisu uvažuje, natož že se rozhodla podepsat. Nikdo o tom nenapsal ani slovo. Copak mám vážně věřit tomu, že novináři raději stále znovu a znovu probírají týden staré zprávy o potopené lodi než tohle? Ne, je mi líto, ale jediné, co za tím vidím, je nátlak na média. A když si tohle naši drazí zákonodárci a lobbisté dovolí teď, co si dovolí po podpisu ACTA?

Už jenom tahle netransparentnost je pro mě důvodem, abych se k celé záležitosti stavěla s odporem. Jenže ona je tu ještě spousta dalších věcí. Nejhorší je asi obsah.

Všechny, kdo chcete vědět víc, odkazuji na podrobný rozbor, který udělala Pirátská strana. Ve zkratce řeknu jen tohle. ACTA dává členským zemím svolení k tomu, aby vám na hranicích vlezli do počítače, mobilu, mp-přehrávače a pod záminkou hledání nelegálního softwaru vám prohledali jejich obsah. ACTA přímo nabádá k tomu, aby provideři sledovali vaši veškerou aktivitu na internetu, data zálohovali na 6 měsíců a na požádání je vydali státním úřadům. ACTA chce globálně uzákonit fiktivní škodu, která je naprosto nesmyslná a neslouží k ničemu jinému, než k obohacování nakladatelů, nahrávacích studií, apod. Chlácholíte se tím, že se u nás doposud mohlo stahovat a nesmělo se jen nahrávat? Po podepsání ACTA bude nezákonné i zkopírování vámi již zakoupeného CD nebo DVD pro vlastní účely. Vše, co máte v současné době doma stažené nebo vypálené, vás bude moct dostat do vězení.

Co je to jiného, než pošlapání osobních práv a svobod, narušování soukromí a lezení na ruku lobbistům a monopolům současného kulturního průmyslu? Práva koncových uživatelů nejsou víceméně vůbec řešena, nikde není stanoven požadavek nezávislého soudu, hlavní důraz je kladen na to, co vám mohou úřady a vlastníci práv udělat, když se jim nebudete líbit. A samozřejmě s tím souvisí i zavírání stránek, která se vlastníkům práv nebudou líbit. To se to pak lehce zatočí s konkurencí nebo vzpurnými jedinci, kterým by se snad něco nelíbilo!

Jednostrannost celé dohody je přímo do očí bijící. ACTA je zosobněním všech snů a tužeb, které příživníci jako OSA a další společnosti, jež svou existenci zakládají na vlastnictví práv k duševnímu vlastnictví, které nevytvořili, kdy měly. Kdybych byla naivní, ptám se sama sebe, jak je možné, že naši zákonodárci podporují něco, co je prospěšné jen jedné skupině, zatímco všem ostatním, často včetně samotných autorů děl, jen škodí? Jenže já naivní nejsem. Umím si představit, kolik obálek, kolik diskreditačních materiálů mezi politiky a lobbisty kolovalo. Umím si představit ty dohody, z nichž budou obě strany ještě dlouho těžit a jak si budou mnout ruce nad snadno vydělanými penězi.

Je to dohoda založená na "výzkumech" dělaných na objednávku, na výzkumech, které "dokazují," jak stahování písniček škodí nebohým umělcům. Co na tom, že mnohem důvěryhodnější a nezávislejší výzkumy, opřené o skutečná a !zveřejněná! data, vždy dokazují naprostý opak? To nikoho nezajímá, taková politika by zúčastněným stranám nepřinesla žádný zisk.

A stejně jako s výzkumy je to i s vypočítáváním škody. Předpokládat, že jedno stáhnutí rovná se jedna kopie, která se mohla prodat, je opravdu směšné a nikdo racionálně uvažující to nemůže myslet vážně. Ale hlas rozumu je zde opět umlčen šustěním peněz. Vždyť takhle jim to hodí větší peníz. A celkově vzato je vlastně mnohem lepší zavést restrikce, přísné tresty a žalovat středoškoláky o miliony, protože si stáhli nebo poslali pár písniček nebo založili fórum, kam dali odkazy na věci, které uploadoval někdo jiný. Budeme za sdílení filmů dávat větší tresty a finanční kompenzace než za vraždu, vždyť to by pro tuhle zemi nebylo vlastně nic nového.

Jak to vidím já, je mnoho důvodů, proč ACTA poslat k čertu a navždy na ni zapomenout. Nenapadá mě však jediný důvod, proč bychom ji měli podepsat. A proto proti ní hodlám bojovat. Podepsala jsem petici a hodlám informace o pravé podstatě celé dohody šířit všude, kde to jen trochu půjde a až do omrzení. Neinformovanost je totiž to, co v současné době hraje zastáncům ACTA do ruky. Lidé o ní nic neví. Myslí si, že ovlivní jen velké zlé piráty, kteří vydělávají miliony na kopírování filmů. Jich se to přeci netýká, oni jen stahují a to ještě málo, co by jim kdo mohl udělat? A nebo o ní nejlépe neví vůbec.

Děkuji vám, česká média, že jste se stali otroky mocipánů, odvádíte dobrou práci. Ale internet je ještě svobodný a já tedy vyzývám každého, kdo chápe, o co tu jde, aby toho využil a pomohl nám ho takový udržet. Šiřte informace, šiřte petice, když se vyhlásí protesty (Pirátské noviny oznámily, že se takové již plánují), přijeďte a dejte našim politikům najevo, že moc stále spočívá v rukou lidu. Že jsme to my, kdo má poslední slovo a že oni slouží nám, nikoliv my jim. Vztyčme hlavu a braňme, co je naše, co nám náleží a co by nám nikdo neměl nikdy sebrat. Braňme naši svobodu!

Mezinárodní petice Just Say 'NO' to ACTA
Petice pro EU parlament
Pirátská analýza ACTA
10 důvodů proč se připojit k protestům
ACTA
ČR podepsala protipirátskou dohodu ACTA, internet bouří
Co dělat proti ACTA

21 komentářů:

Johanka řekl(a)...

...Nemá cenu znovu rozpitvávat. Nebudu na tvém blogu sprostá. Jdu šířit.
Dobrý článek.

Shinigami řekl(a)...

Sotva jsem si oddechla, že v USA byly zákony SOPA a PIPA odloženy, tak na mě včera z Reflexu vyběhlo, že 22 států EU, včetně ČR a protestujícího Polska, a několik dalších zemí ratifikovalo tohle svinstvo pod názvem ACTA. Místo reforem nás čekají represe, cenzura a internet pod neustálým policejním dohledem. Nechť žijí světlé zítřky!

Shinigami řekl(a)...

Ještě jedna ptice proti ACTA:

http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_spread/?rc=fb&pv=264

Strashidlo řekl(a)...

Zdravím,

Také jsem podepsala petici. Obě.

Celá věc s ACTA je v prvé řadě NEVKUSNÁ. Nejhorší je, že pokud tenhle shit vejde v platnost, budou mít možnost číst naše emaily, beztrestně prolézat historii na icq a podobně.
Podle mého názoru ve skutečnosti nejde ani tak o zamezení pirátství, jako o získání neomezené kontroly nad lidmi. Jak to tak vypadá, stojíme na prahu jakési "internetové diktatury". Defacto je součástí ACTA totální popření základních principů demokracie (na které si signatáři navenek tolik zakládají).

Původně jsem se do toho nechtěla míchat, ale po přečtení tvého článku jsem dostala chuť taky se vyjádřit u sebe na blogu.

V jednom článku (už nevím kde) jsem četla, že přestože ČR podepsala, neznamená to, že ACTA okamžitě vešla v platnost. Údajně je třeba, aby podepsaly zbylé státy EU, které tak ještě neučinily, a poté musí ACTA oficiálně schválit evropský parlament. Někteří europoslanci chtějí dát ACTA soudně prověřit, jestli neporušuje práva občanů EU (nebo tak nějak to tam psali). Tudíž je zatím alespoň malé světélko naděje.

TSal řekl(a)...

Shinigami: Podepsáno, přidáno nahoru k odkazům, přeposláno na FB, i Twitteru.

Strashidlo: Ano, máš pravdu, ještě to nevešlo v platnost, jde jen o jakési potvrzení, že se tím hodláme v budoucnu vážně zabývat. Ale tím podpisem celé EU si nejsem moc jistá.
Jednak není jisté, že zbylé státy nepodlehnoout tlaku a navíc, ještě tři dny zpátky se vůbec nevědělo, na jaké úrovni k tomu EU přistoupí a teď tohle. Pokud jde o tohle, považuji všechny zprávy spíše za dohady, nikoliv za ověřené informace.
EU není natolik propojená, aby byl problém to někde přijmout a někde ne. Proto si osobně myslím, že ať už se EU rozhodne jakkoliv, státy by se v závěru mohly rozhodnout jinak.

Strashidlo řekl(a)...

Jo, to je možné. Pokud by ale na základě soudního rozsudku Evropský parlament uznal, že se jedná o porušování práv občanů EU, pak by se ČR musela jakožto člen podřídit... A dle mého názoru (jak jsem už psala výše), ACTA porušuje naši svobodu ve velkém stylu.

TSal řekl(a)...

Strashidlo: Ano, to porušuje a přesto to zatím všechny úřady ignorují... Já už se prostě skoro i bojím doufat, tak zaujímám lehce negativní postoj xD

Strashidlo řekl(a)...

Chápu tvůj postoj :D
Já jsem trochu na vážkách, jestli se tomu náhodou nemám od plic zasmát. Svým způsobem to totiž je nehorázně k smíchu...

Ero ShynOObi řekl(a)...

Styl utváření a schvalování této dohody je zkrátka dokonale proti všeobecnému pojetí slova "demokracie". Jestliže Vláda chce rozhodovat o nás bez nás... Pak ať se jdou politici zahrabat! Je čas na revoluci! Jinak svět, jak jej známe, v tomto roce opravdu skončí!

Snad bych si jen dovolil upozornit, že na téma ACTA jen sotva vzniknou nejednostranné články, když většině je proti srsti. A rozhodně se o této smlouvě nehovoří až tak málo (tedy alespoň ne servrech věnovaných it jsou k dispozici jisté články), ačkoli s přihlédnutím k závažnosti to málo opravdu je. O podepsání dohody v Japonsku se však psalo již ve čtvrtek...

ACTA je jednoznačně zlo, jež nemá chránit autorská práva... Nenažrané mediální společnosti jen chtějí totál(it)ní vládu nad lidmi.

Ero ShynOObi řekl(a)...

Zde si dovolím vložit link na počtení, které sic není primárně zacíleno na ACTA, nicméně věnuje se událostem posledních dnů obecně a prý dopomohl ke spadnutí servru...:D

TSal řekl(a)...

Ero ShynOObi: Těmi médii myslím převážně běžná média. Obvykle televizní stanice, všude známé zpravodajské servery. Samozřejmě, že specializované servery o tom píší, jsou to také jediná místa, kde se o situaci dá něco sehnat. Jenže drtivá většina lidí o jejich existenci neví a tedy neví ani nic o ACTA.
Televize jim (krom ČT1 tuším a nejspíš v malé míře) neřeknou, že je s tím něco špatně. Jediné, co do nich všichni hustí je, že je to proti zlým pirátům a slušného člověka se to netýká. A oni tomu věří a nehledají nic bližšího, protože je to prostě nenapadne.

Ero ShynOObi řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Ero ShynOObi řekl(a)...

Ano, to nepopírám. Sám neposoudím, neboť mi na těchto médiích vadí právě jejich jednostrannost a tím pádem se jim velkou měrou vyhýbám. Ale nyní jsem třebas četl článek na aktualne.cz (ano, ten server je asi tak věrohodný, jako samotná ACTA) o útocích Anonymous a již první věta byla špatně: "Jejich cílem je hlavně znemožnit přístup na stránky běžným návštěvníkům," No a proto by bylo fajn lidi odkazovat na všechny tyhle odbornější články... Ať již Pirátů, zive.cz nebo jiných serverů... Protože je až nechutné, jak moc je před lidmi vše tajeno a zjednosranňováno... Vždyť to spěje k dalšímu komunismu, k další totalitě... A to já zažít nechci...

Jinak snad TV Prima cosi včera sdělila o kontrolách na hranicích... Více sic nevím, ale i tak...

Strashidlo řekl(a)...

Ke kontrolám na hranicích... Někde jsem četla, že prý ta věc s "na hranicích vám sebereme laptop a prohledáme ho" prý ve finální verzi ACTA není... I když, nevím, jestli se tomu dá věřit, protože autoři ACTA jsou zjevně schopni všeho.
Představa, že mi někdo vytrhne z uší ipod a bude se mi v něm hrabat je přímo odporná... :-/

TSal řekl(a)...

Mno, jestli tohle dobře chápu:

ČLÁNEK 14
Malé zásilky a osobní zavazadla

1. Každá smluvní strana musí uplatňovat tento oddíl u zboží obchodní povahy zasílaného
v malých zásilkách.

2. Smluvní strana může upustit od uplatnění tohoto oddílu u malého množství zboží neobchodní
povahy nacházejícího se v osobním zavazadle cestujícího.


Tak je to tak, že podepsaným státům dávají možnost to udělat. Protože, to že od toho "může upustit" také znamená, že to "může podniknout."

Strashidlo řekl(a)...

Tak já nevím no... Tomu právnickému jazyku moc nerozumím. Vždycky to napíšou tak, že vlastně ani nevíš, o co jim jde.

V tomhle případě můžeme asi jen doufat, že celníci na hranicích budou normální a nebudou se nám nikde kopat... Protože upřímně, podle ACTA jsou "zloději" snad úplně všichni, protože všichni něco stahují/sdílejí/whatever. A celníci s poldama nejsou výjimky.

Čím dál víc ve mě sílí pocit I don't want to live on this planet anymore.

TSal řekl(a)...

Jo, je to děsný pajazyk, ale vyházela jsem z verze na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu, takže předpokládám, že je to konečná verze. A pokud ano, pak citace, číslo článku i odstavec v analýze na stránách Pirátských novin naprosto sedí...
Njn, jenže jeden druhého bonzovat nebudou a když bude špatný den a ty jim nepadneš do oka...

Space_Oddity řekl(a)...

Teď jsem četla v sobotních Lidovkách rozhovor se Zuzanou Roithovou, která proti tomu protestuje, a čím víc se toho dozvídám, tím víc se mi z toho chce blejt. Nutno ale podotknout, že to měli jako hlavní zprávu (takže už to zjevně neignorujou) a že spousta z článků té dohody prý není závazných, takže třeba o prohledávání zavazadel na hranicích se tady vůbec neuvažuje. Stejně jsem z toho ale vrcholně znechucená a podepisuju, co můžu.

Space_Oddity řekl(a)...

(Helča, btw :D )

TSal řekl(a)...

Helča: 1) ano, tady se o tom prý neuvažuje... ještě ve středu se mělo za to, že EU prý neuvažuje o podpisu.
2) To, že tě kvůli tomu nestopnou čeští celníci, neznamená, že tě kvůli tomu nestopnou jejich zahraniční kolegové.
3) To nejhorší - tedy neustálé sledování uživatelů netu - závazné je, takže...
Podle mého se neustále ohánějí tím, že jsou ty hranice "pouze" nezávazné, aby odlákali pozornost. Nic jiného v tom nevidím.
A podepisuj, co můžeš! Taky se angažuji.

TSal řekl(a)...

A ano, také si všímám, že se o tom média začínají pod tlakem více zmiňovat, ať už v jakémkoliv duchu. Když už nic jiného, tak alespoň k něčemu ten odpor je.