středa 2. února 2011

Tour de úřady

Nedá se říct, že bych měla o čem psát, protože akčnější život vedl i pan Norrell, než se setkal se Strangem, což je jen tak mezi námi dost smutné. Ale představa nudného příspěvku mi byla příjemnější než mrtvý blog.

Takže rekapitulace toho, co moje FB známosti měly live a s velkým množstvím nadávek k tomu.

Když skončíte studium, musíte se přihlásit na pracák a nebo si platit sociální a zdravotní sami. Úžasný výběr. S otcem jsem se dohodla, že zůstanu v Olomouci a že mě do ledna založí. Pokud do té doby nenajdu práci, tak se vrátím zpět do rodného bytečku a budu čekat, kdy mi přeskočí v hlavě a já spáchám otco-/samovraždu. Práci jsem si samozřejmě stále nenašla a jedu teď ze svých úspor, kde mám na rok a půl života. Ovšem bylo by fajn, kdyby mi z nich něco zbylo -.-

Problém s hledáním práce v místě A a trvalým bydlištěm v místě B je, že musíte neustále cestovat. Nejprve jsem musela do rodného města, abych se tam zaregistrovala na pracovním úřadě a ohlásila se pojišťovně. Bylo mi ovšem jasné, že když mi bude úřad práce hledat práci v jiném městě, než žiji, nedopadne to dobře a proto jsem se nechala přeložit do Olomouce. Technicky mě přeložili začátkem října, prakticky jsem musela začátkem listopadu na rendezvous v rodném městě, aby mi oznámili, že teď budu chodit na pracák v Olomouci. Milujme naše úřady.

Život šel dál, práce žádná, na pracák si mě pozvali kvůli přeložení v půlce listopadu a pak až na začátek února. Když jsem tam byla posledně, chtěli mě vidět každý měsíc a na vyzvednutí zásilky od nich jsem měla víc jak tři dny včetně soboty (protože v sobotu přeci bývají pošty otevřené!). Tolik k vývoji služeb.

V prosinci jsem začala uvažovat, co dál a rozhodla se sáhnout na železné zásoby, jelikož pokud v Litvínově chtějí po prodavačce v Bille 2 roky praxe, neznamená to nic hezkého. Ne že bych na tom tedy v Olomouci byla lépe, ale co nadělám.

Díky tomu, že jsem získala v posledních letech zcela nevídanou jistotu, že vím, kde budu rok a půl (!) bydlet,  jsem mohla postoupit k prvnímu kroku ke zjednodušení života - změně trvalé adresy.

Na otcův nátlak jsem se k tomu dokopala už v půlce ledna, což je na mě rychlost zařizování přímo nadsvětelná, a o týden později mířila na matriku se vším potřebným. To "vše potřebné" si představte v červeném písmu, zeleně podtrženo a efekt jiskřící, protože to byl zážitek. Zkuste si někdy vygoolit, co k tomu potřebujete. Zjistíte, že občanku a nájemní smlouvu, v tom se zdroje shodují. Problém nastává u souhlasu majitele bytu. Kdosi psal na ministerstvo a prý ho nepotřebujete. Nevím, co je na tom pravdy, nebo jak stará je to informace, ale já po dvoudenním googlování dospěla k závěru, že je to úřad od úřadu, jak si to samy napíšou. Někde ho nechtějí vůbec, někde vždycky, někde jen pokud si pronajímáte pronajaté. Mě se týkal třetí případ a podle všeho jsem se v Olomouci měla dostavit s ním.

Fajn, druhým krokem bylo zjistit, jak má takový souhlas vypadat, krom toho, že má mít úředně ověřený podpis. Majitel nevěděl, nikdy tohle neřešil. Ani já. A na matrice mi řekli spousty úřednických plků, z nichž jsem nebyla o nic chytřejší. Tak jsem zase googlila a zjistila jsem, že na to okavidně není žádný speciální formulář. To je tak všechno. Nakonec jsme to dali nějak dohromady a o pár dní později jsem dostala souhlas do rukou, což mě upřímně překvapilo, jelikož ve stejnou dobu hlášené rozbité světlo stále nesvítí a ještě tak měsíc minimálně svítit nebude.

Vyzbrojena vším potřebným jsem 26.1.2011 dorazila na matriku a stala se právoplatnou Olomoučankou *utírá slzičku dojetí a mává nadšeným davům*.

Z matriky jsem zamířila rovnou na pojišťovnu, jelikož jsou tam tak strašně centrální a tak strašně přizpůsobiví, že za nimi musíte osobně s každou hovadinou a nejlépe opětovně -.-

Na pojišťovně jsem totiž nebyla poprvé. Asi tak týden předtím (19.) mi přišel poštou, díky Gacktovi ne doporučeně), do rodného města dopis, že prý nemám od října známého plátce zdravotního pojištění a že se mám do 20. dostavit a doložit patřičný doklad. Všímáte si těch dat? Vzala jsem to tedy 20. nejdřív na pracák pro potvrzení, kde naprosto nechápali, jak je to možné, a pak na pojišťovnu, kde si vše okopírovala a snažila se mě přesvědčit, že jsem okavidně po přestupu ze školy na pracák nepřinesla potřebné papíry. Tak jsem jí mile odvětila, že to byla má první destinace po opuštění budovy pracovního úřadu a že na něm jsem vedená již od konce září, což jim tam okavidně k zaplacení nechybí. Nakonec jsme tedy uzavřely kompromis a rozhodly, že to bude nejspíš tím mým přeložením.

Včera mi přišel e-mail od pojišťovny, že prý jsem 26.1. měnila adresu trvalého bydliště a že se při převodu zjistilo, že nemám od října známého plátce zdravotního pojištění... Jestli tohle měl být vtip, nesmála jsem se. Ani trochu -.-

Takže zítra tam jdu znovu a budu doufat, že tentokrát už si to konečně poznamenají.

A příští měsíc mě čeká vyřizování sociálky! Wai! *opakovaný headdesk*

4 komentáře:

Ayuku řekl(a)...

Ganbatte!
Já si užila minulý týden na studijním a jsem ráda, že tam až do března nemusím...

Gladness řekl(a)...

Chudášku. T_T Uřady jsou zlo, spousta podle mě zbytečného papírování a většinou dlouhá čekací lhůta. X_X
Držím ti palce s tou prací, snad se něco brzy objeví.

Anonymní řekl(a)...

Ježiši, já těm blbounům ze sociálky a zdravotního vždycky psala maily... osobně jsem tam za celé tři roky byla jen jednou. To jsem z toho jelen. :-/ Držím pěsti a pevné nervy. :) Káťa, Fay

T'Sal řekl(a)...

S tím potvrzením z pracáku jsem poprvé musela osobně, po druhé a se změnou trvalé adresy by jim prý stačil ofocený doklad poslaný mejlem, ale nemám, jak to ofotit.