sobota 26. června 2010

FB – nepřítel státu?

Čím oblíbenější Facebook je, tím více odpůrců má. Zatímco jedni ho opěvují, druzí v něm vidí zosobněné zlo, které by mělo být zrušeno. Vzniká řada článků, které vyzdvihují jeho klady, a stejně tolik i těch, které vypisují jeho zápory. A jak to vidí T’Sal?

FB mám. Sice chvíli trvalo, než jsem si ho založila, jelikož to šlo mimo mě a vlastně jsem ani nevěděla, o co jde, ale myš míní a škola mění. Vzhledem k tomu, že obě moje katedry spolehlivě ignorují jak své nástěnky, tak i svá fóra a informační stránky, musela jsem se dostat do informačního centra, abych vůbec na škole dokázala přežít. Když totiž nevíte, kdy a kde máte zkoušky, těžko je složíte.

Na FB jsem si vcelku rychle navykla a v současné době je to jedna ze stránek, které mám neustále otevřené. Baví mě pročítat statusy a komentáře známých, baví mě tam psát první poslední, abych ukojila své exhibicionistické já. Všechny, které potřebuji, tam mám na jednom místě, mám přehled, kdy se co koná, a když je nejhůř a skoro hrozí, že se snad i začnu učit, uvítají mě tamější aplikace. Dalo by se tedy říct, že jsem jednoznačným zastáncem FB. Je to stránka, která je pro někoho možná k ničemu, ale pro jiné, kteří umí a chtějí využít její potenciál, má smysl tam být.

Jsem ochotna pochopit, proč tam někdo registraci mít nechce. Já třeba také nevedla registru na MySpace, dokud se mi tam nepřestěhoval Imeem, a i teď se tam vyskytuji jen kvůli hudbě. Nelíbí se mi ale iracionalita FB odpůrců, kterým hrají do rukou i média. Stačí, aby se někde objevil článek, že kdosi zabil nějakou dívčinu poté, co se s ní seznámil na FB, nebo že ženu vyhodili, protože byla na FB v době, kdy měla nemocenskou kvůli potížím s očima, a hned se vyrojí spousta komentářů, jak FB ohrožují životy dětí a pomáhá vykořisťovat zaměstnance. Odpůrci se pak rádi staví do rolí géniů, kteří prohlédli velezlo této stránky a pomocí své prozíravosti a vychytralosti odolávají jeho temným kouzlům. Blahosklonně pak pohlížejí na ty nebohé duše, které se Facebooku upsaly a neustále do nich hučí, aby odtamtud odešly, dokud je čas, dokud ještě mohou dojít spasení!

Ale vážně, lidi, to si nemůžete ego nahánět na něčem… smysluplnějším? Proč není stejný počet článků proti blogům? Proti Lidem a jiným chatům a fórům, kde na sebe lidé v proudu debaty prozradí mnohem víc, kde je mnohem snazší působit na někoho, koho vůbec neznáte a dostat z něj informace, případně ho přesvědčit k setkání? Proč zrovna FB? Trhal by těmto lidem žíly stejnou měrou, kdyby se o něm méně psalo? Kdo ví. Novináři potřebují svou kachnu a inkvizitoři zase své kacíře. Bez paliva hranice nehoří.

Těžko se pak odpůrcům vysvětluje, že FB má i své světlé stránky, že průměrně inteligentní uživatel jeho negativní vlastnosti dokáže eliminovat na minimum, a tomu hloupému zase nepomůže ani 50 slovo od slova stejných článků, ani zrušení registrace na FB, jelikož když na sebe prozrazuje důvěrné informace tam, věřte nebo ne, prozrazuje je na sebe i kdekoliv jinde. Jediné, čeho tím drazí odpůrci dosáhnete, je otrávení a znechucení lidí, kteří ví, do čeho jdou a jak s tím mají nakládat. Opravdu už mě nebaví, když mi nějaký odpůrce začne vykládat, jaká jsem vlastně blbá, když tam mám registru, když mi začne vyprávět, to co už jsem dobrovolně či nedobrovolně četla častěji než chybové hlášení na STAGu, přičemž ani jeden z nich není schopen pořádné argumentace a tak se proti nim ani nemůžu účinně bránit.

Prokažte nám všem uživatelům tedy tu laskavost a nechce si své názory pro sebe. Jednak nás nezajímají a navíc se vás to vůbec netýká.

6 komentářů:

ledman řekl(a)...

Já se ti pokusím odpovědět, proč se teda nepíšou články o škodlivosti blogů nebo chatu :)

a) FB je velký, centralizovaný. Když má omezené množství lidí přístup k tak obrovskému množství informací, tak se to někomu nemusí zdát zrovna ok

b) idiocie uživatelů na něm vynikne nejvíc, protože k jeho využívání ti stačí znalosti na úrovni 'jak se přihlásím na mail'

c) lidi tam vystupují (většinou) pod svou reálnou identitou

Osobně si myslím, že za veškerou negativní mediální publicitu FB (když pomineme čachry s nastavováním soukromí) může právě poslední bod.

Gladness řekl(a)...

Tak já souhlasím plně s T´Sal, pokud se tak člověk bojí, tak ať si tam nedává reálné jméno, T´Sal ho tam taky nemá a funguje to.

Dále, FB není nebezpečný, nebezpečná je blbost. To že tam vypíšu, kde bydlím a pomalu i své rodné číslo, to se pak nemůžu divit, že to někdo zneužije.

Inteligentní člověk zůstane max u toho jména, třeba i školy, přidá si do přátel jen lidi, které opravdu zná a zablokuje si informace jen pro přátele. Pak žádné nebezpečí nehrozí.
Nebo aspoň ne větší, než kdekoli jinde...

Je to asi měsíc, co jsem narazila na nějaký blog dvanáctileté holčiny. Ta tam měla i svou reálnou adresu. A tu si mohl přečíst každý. To se mi zdá kapku nebezpečnější...

chill řekl(a)...

Lidi jsou blbí, s tím se holt musíš smířit. Vždycky byli a vždycky budou blbí. Nedávno jsem psala článek právě o tom, jakými všemi způsoby se dají přes FB dělat kraviny. Což ovšem samozřejmě neznamená, že jinde se dělat nedají, jenže FB k tomu svou masovostí a způsobem používání vysloveně svádí. Navíc je v jeho případě potřeba úplně nová úroveň informovanosti, protože jsou věci, na které člověk naletí, i když nechce (věci typu - když klikneš na odkaz, automaticky se ti přidá jako "líbí se mi", následně tví přátelé kliknou taky, protože jsou zvědaví, co se ti to vlastně líbí).
Samozřejmě, lidi, co nadávají jen tak, snad ani nestojí za řeč. Na druhou stranu se přiznám, že když se u nás na kanále už tři hodiny lidi bavili o tom, v jakých jsou skupinách na FB a co hrají za hry, tak mě to vážně nebavilo a dala jsem to dost silně najevo... @_@

T'Sal řekl(a)...

Ledman: Vím, že tohle jsou body, které mu lidé nejvíce vyčítají, ale všechno je to o uživateli. Je na něm, jestli si tam dá reálné jméno. Je na něm, jaké informace a jak moc pravdivé tam zveřejní, ať už jen skrytě pro přátele nebo bez omezení. Odsuzovat server za idiocii uživatelů, tak by se takové Novinky museli zrušit ze dne na den.
A spousta malých skupin má přístup k velkému množství informací, jen to není na očích tak jako u FB.

Chill: Tvůj článek jsem četla a upřímně, nevím jestli máš na tohle štěstí ty nebo já, ale třeba hoax apod. mi na FB přijde výjimečně, na mejlu ho mám minimálně jednou měsíčně. A pokud jde o to "líbí se mi" nebo kliknutí na odkaz. Všechny tyhle akce se dají smazat na profilu během vteřiny, takže to vůbec neřeším...

chill řekl(a)...

Mno... kdyby mě na to Lusi neupozornila, tak si toho, že mi to taky přibylo do "líbí se mi" ani nevšimnu. :)
Nevím, no, za ten jeden měsíc, co jsem tam byla, mi myslí lidská blbost dala facku mnohokrát, ale je to v podstatě dost podobné tomu, co vidím denně na ulici...

AkocickaA řekl(a)...

No já osobně si FB založila před tím než se u nás stal tolik populární a bylo to dobré.. později se z toho začal stávat fenomén a nejen to, pokud dnes nejste na FB nevíte v podstatě o ničem, i přesto jsem si ho zrušila a důvod byl jediný.. začali mě tam obtěžovat různí nejmenovaní lidé a obviňovat mě z různých věcí, což mě od někoho, koho jsem sotva znala, docela překvapilo.. od té doby, co tam nejsem, tak jsem na tom sice špatně co se týče informovanosti, neboť dnes si na FB nezakládají pouze studenti, ale také školy a samotní profesoři a trochu mě zarazí, když slyším "organizaci máte na FB", ale nějak si neuvědomují, že naší povinností není na této síti být a jinde nám tyto informace nezveřejní, protože se jim to zdá jako samozřejmost, že jsme tam registorováni.. celý FB je však o člověku samotném, jak na něm vystupuje, co o sobě prozradí za informace a spousty dalších věcí, ale je to i nástroj k ovládání a manipulaci s lidmi.. já osobně jsem odpůrce FB, ale pouze pasivní, nikomu to nerozmlouvám a neodsuzuji ho proto.. jak už bylo řečeno - vše má své klady a zápory a záleží na člověku jak se k tomu postaví.. jinak co se týče rozdílu mezi blogem a FB, myslím, že na blogu svůj člověk sděluje smysluplnější názory, kdežto na FB se píší spíše statusy z dlouhé chvíle a nic kloudného se tam nedovíme (opět to ovšem záleží na člověku, dalo by se o tom polemizovat hodiny).. ale ráda jsem se k tomuto článku vyjádřila :)