pátek 30. dubna 2010

Myší politika

Několikrát jsem si řekla, že se tentokrát k volbám i vyjádřím. Několikrát jsem si také řekla, že to nemá cenu a že o tom houby vím. Nakonec jsem ale došla k názoru, že klávesnice snesla už i větší plky.

Jak už jsem psala, o politice téměř nic nevím, nezajímám se a jde to celkově mimo mě, jelikož mou životní filozofií je nenervovat se tím, co stejně nemůžu změnit. Názor, nebo spíš jen proud myšlenek, který se tu pokusím nějak prezentovat, je tedy založen na tom, co ke mně během let a hlavně posledních měsíců tak nějak samo proniklo přes mou bublinu vakua a k čemu jsem došla selským rozumem. Najdou-li se zde nějací odborníci, pak prosím o shovívavost.

Je těžké si koupit noviny, zapnout TV nebo se připojit na net a nesetkat se se slovem „volby“ a s hádkami mezi přívrženci pravice a levice. Těchto hádek se neúčastním, jelikož jsou to buď diskuze na úrovni, v nichž bych si přišla jaksi nevzdělaná (těch je jen minimum), a nebo jsou to „diskuze“ hluboce pod mou úrovní. Těch je zase převážná většina. Člověka už to ani nebaví číst/poslouchat, jelikož si každá strana omílá stále dokola to své a naprosto ignoruje argumenty protistrany. V tomhle ohledu si voliči a volení nemají co vyčítat.

Hlavním tématem je vždy státní dluh. Svadí se to na koho se dá a jedna strana to přehazuje té druhé jako horký brambor. Vyhrabala jsem na netu jakýsi graf, k jehož závěru se víceméně i přikláním. Kolik let tu byla u vlády ČSSD, ale oni si klidně budou tvrdit, že za státní dluh může převážně ODS. Zrovna ČSSD, která na všechny strany rozhazuje peníze, které nemá, jen aby si hlavouni zůstali pěkně u korýtka a lidi je volili. A já se ptám, copak jejich voliči nedokáží myslet dopředu?

Přiznávám se, že jsem pravicově laděná. Vím totiž, že když peníze nemám, nemůžu je ani rozdávat. Pakliže je nemá stát, nemají je ani občané. Je to jednoduchá rovnice. Kde tedy chce Paroubek se svými hesly „13 důchod!“, „Vyšší mateřská!“, „Vyšší podpory všem!“ vzít na to všechno peníze a přitom dostát svého slibu, že sníží státní dluh na polovinu? Nevím, jak vám, ale mě to přijde jako nepřímá úměra. Pakliže chci snížit dluh musím šetřit. Jeho politika nesplňuje ani tu nejvolnější definici toho slova.

Samozřejmě, šetření se ne všem líbí. Lidé by chtěli od státu neustále dostávat hory doly a nic proto neudělat. To se pak budeme divit, až vyhlásíme bankrot! I mě by se to líbilo, jenže to prostě nejde. Takhle ekonomika nefunguje. A to mě znovu přivádí k voličům. Vážně se tolik lidí nechá oblbnout sliby ČSSD a naprosto vypustí fakt, že každý čin má svůj následek? Copak jim není jasné, že i když se teď budou mít třeba chvíli lépe, nakonec to skončí tím, že se všichni budeme mít stále hůř a hůř bez naděje na únik z této situace?

To, co si neuvědomují, je fakt, že pokud chceme něco zlepšit, musí každý z nás něco obětovat. Nemůžeme si říct: „My jsme udělali dost a teď se starejte, abychom si žili jako v nebi!“ a čekat, že to tak opravdu bude fungovat. Proto se klaním k pravici, přestože vede poplatky ve zdravotnictví (už jenom z principu, jelikož to věčné zavádění/rušení jen tak druhé straně na truc mi přijde pod úroveň) a školné. Nelíbí se mi to, co si budeme nalhávat. Poplatky ve zdravotnictví se mě až tolik netýkají, ale jakožto studentka bych ve školném mohla vidět problém. Na druhou stranu, spousta lidí by to podle mého nějak utáhla, víc takových jako já, by si prostě muselo najít brigádu, i když ji teď vyloženě nutně nepotřebujeme, a pro ty, kteří na tom nejsou finančně dobře, jsou tu vcelku výhodné půjčky bank. Když si studenti můžou půjčovat na dovolené, proč by si nemohli půjčovat na studium, které jim dá mnohem víc? Vidím to prostě tak, že buď si dáte nějaké 2-3 tisíce měsíčně navíc a máte kde studovat a nebo se budete koukat na to, jak se jedna škola za druhou postupně zavírají, jelikož není z čeho je financovat.

Ať se na to koukám, jak se na to koukám, pravice je pro mě menší zlo (teď beru v potaz i další body programů pravicových stran), byť tenhle koncept naší domácí politiky naprosto nechápu.

Hlavním důvodem, proč nesouhlasím s ČSSD (vyjma toho, že Paroubek je neuvěřitelný kretén, který v politice vůbec nemá co pohledávat) jsou právě ty dávky. Nechci znít jako sobec, který nepřeje důchodcům, mladým rodinám a nezaměstnaným, ale nemůžu si pomoct. Dokud bude v případě rozdělování sociálních dávek fungovat systém, jaký funguje nyní, budou muset ostrouhat. Beztak se většina slušných lidí k těm penězům ani nedostane a všechno to jde jen do parazitů, kteří se nechávají živit naší společností. Všichni víme, o kom mluvím.

Vidím to u nás doma. Když matka ještě pracovala ve zlatnictví, největší tržby jí tam dělali nezaměstnaní (opět všichni víme, o kom mluvím). V den vyplácení podpor jim nebyly nejtěžší zlaté řetězy dost těžké (true story, guys). Je jedno, kolikrát vybydlí svoje domy, protože oni jim to stejně vždycky opraví a znovu zařídí. Je jedno, že neplatí účty, protože elektřina, voda a plyn jim stále běží. Jejich drzost dosáhla vrcholu, když někdo z nich napsal na jeden dům: „Bílí makejte, ať máme z čeho žít!“ Jak mám potom mít sociální cítění s někým, kdo celé roky nedělá, vysává stát, v němž žiji a který miluji, a ještě se nám otevřeně směje?

A slušný člověk? Ten může jen koukat. Matka pracovala. Po několika letech přešla z krámu na dealerství a od té doby to s ní šlo z kopce. Měla smůlu na zaměstnavatele a v žádné práci nevydržela déle jak několik měsíců a to kolikrát ještě jen protože měla silnou vůli a nechala si všechno líbit. Kolik lidí ji v té době vzalo na hůl… Od jednoho zaměstnavatele nikdy neviděla svůj poslední plat, druhý jí nikdy neproplatil benzín. Kolikrát do svého zaměstnání víc investovala, než kolik z něj získala. Ale snažila se, protože věděla, že pracovat se musí. A tak neustále hledala práci a stále se snažila uchytit, jak se jen dalo. Nakonec ale přeci jen skončila na úřadu práce, kde jí po měsíci odřízli od dávek, které nestály za řeč, jelikož odmítla práci pojišťovacího agenta, kterou už dělala a ukázalo se, že na to prostě nemá vlohy. Měla logický důvod a odmítla jednu jedinou nabízenou práci. Kdyby to bylo cokoliv jiného, kde by byla alespoň minimální šance, že by to zvládla, vzala by to. Ale to nikoho nezajímalo. Od státu nedostala ani korunu, posílali jí jen složenky na rostoucí dluhy, které neměla jak zaplatit, protože měla nulový příjem, a ze všech stran po ní všichni jen chtěli peníze. Když má stát dostávat, tak to se hlásí hned… Nebýt přítele, který si ji vzal k sobě domů, přestože se v té době ještě příliš neznali a jejich vztah byl v začátcích, skončila by na ulici.

A pak si přijde Paroubek a slibuje, že zvýší sociální dávky, které zase dostanou jen ti, kde v rodině po celá léta nemaká nikdo, kde se jen rodí děti, o které se nikdo nestará a do nichž je tlučeno, aby v dospělosti dělali to samé, co jejich rodiče. Peníze, které nemáme a které nám všem budou chybět, chce ČSSD prostě jen tak vyhodit oknem a nechat unášet větrem, zatímco slušní lidé přežívají jen z dobrodiní svých blízkých, kteří si upírají ze svého.

Je mi líto, ale s touto politikou nemůžu souhlasit. Prostě raději sama něco zaplatím a budu doufat, že konečně začnou platit i ti, kteří do teď jen brali, než abych se jen dívala, jak si příživníci kupují Ferrari, zatímco my všichni jdeme pěkně do háje.

20 komentářů:

Gladness řekl(a)...

Ano, u těch Paroubkových hlášek "Vyšši to a ono!" jsem taky kvetla. Úplně mě ale dorazila ta poslední - "Snížím státní dluh na polovinu." Jak proboha?! O_O Není na to potřeba žádná složitější matematika, aby člověku došlo, že když někde ubírám a ubírám, tak na druhém konci něco sotva přibyde. O to víc mě zaráží, že to spoustě lidí nedochází.

Samotné by mi nevadilo se v něčem uskromnit, ale tak trochu mám pocit, že ODS to pro změnu zase bere z druhého extrému. S čímž taky nesouhlasím...

K tématu snědších poloobčanů versus my se vyjadřovat nebudu, jinak se zase naprdnu. Tady totiž je rasismus, ale positvní. Takže vše jde na úkor nás...

T'Sal řekl(a)...

Neříkám, že je pravice bezchybná, jen že její program je pro mě přijatelnější než ten od ČSSD. A jedna z těch dvou stran to být musí, jiná možnost bohužel není.
K cikorkám pak chystám samostatný článek, tak si dej do šuplíku záložní čokoládu, ať si hned obalíš nervy XDD

Gladness řekl(a)...

Spíš tak karton čokolády. XD

Koukám, že jsem se vtipně přepsala, mělo tam být "spoluobčanů"... XDDD

Bell řekl(a)...

Taky se v tom zrovna nevyznám a tak můj názor není založen na kloudných podkladech, ale nejspíš s tebou souhlasím ... to školné se mi teda taky zrovna nelíbí, když to vztáhnu třeba na svoji střední školu (vím, že těch se to netýká), tak těm bych fakt nedala ani korunu, protože ten jejich přístup je strašný x___X Takže pokud mám za školu platit, tak doufám, že to aspoň bude stát za to ...

Ale asi mi to opravdu přijde lepší, než rozhazovat prachy, které nejsou ... to by fungovalo chvíli a pak by mohly být následky ještě horší a bůhví, jak by to dopadlo (zavedení ještě vyššího školného, téměř žádné dávky ani pro ty, které je potřebují, velké navýšení DPH? ... hrůza pomyslet ...)

Upřímně doufám, že se ti politici trochu zamyslí a nedovedou tuhle zemi do háje x__X

Přemýšlím, jestli mám jít volit, vůbec se v tom nevyznám, ale možná by bylo lepší si něco přečíst a vyloučit ty nejhorší a zkusit ty, co mi budou znít nejlíp ...

Arsena řekl(a)...

Ne že by pravice byla dokonalá, ale to co předvádí levice je fakt horor. Bohužel se pořád najdou lidi, co slyší na kampaň ve stylu 'zdražili nám máslo'...mě je fuk, jestli zdraží máslo, pokud budu mít práci...

Pet řekl(a)...

Jo, tak z ČSSD je mi taky blbě... a doufám, že volby projedou. Já určitě volit půjdu, a budu volit pravici.

Jinak k "nepřízpusobivým spoluobčanům" toho noc neřeknu... tady ve Zlíně tato menšina není (aneb za dob Baťi se tu muselo makat, tak co by tu dělali, že...), takže s nimi žádné zkušenosti nemám.

No zakončím to jen jednou supr citací z Novinek.cz:
--
Vážení přátelé!! Vítáme Vás v našem oranžovém cirkusu! Uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli. V našem programu nechybí salta, přemety a politické veletoče . Na vlastní oči Vám ukážeme vystoupení Elvise a v závěru toho všeho pády na hubu vážení přátelé! K tomu všemu Vás zve váš principál a klaun v jedné osobě...Váš J.P. s cirkusem ORANGE
Vstupné: Důchodci zdarma, dospělí za polovic a děti to vše zaplatí dvojnásobně

Kira Seigi řekl(a)...

Z politiky je mi na nic. Také mi vadí, že chtějí rozhazovat co co nemají.
A teď k té "menšině". Nechápu, že je vláda ještě podporuje. Mám ráda Česko, ale nesnáším jak je to tady zařízené.
Případně se omlouvám, jestli je to znatené xD.

T'Sal řekl(a)...

Glad: Lol, a víš, že jsem si toho ani nevšimla? XDDD

Bell: Těžko říct, jak to s tím školným dopadne, ale v téhle variantě alespoň můžeme doufat, že by se výuka zlepšila. Pokud jde o moje obory, nemůžu si stěžovat, ale ne všude to bude stejné. U scénáře ČSSD je nějaké doufání mimo mísu.

Arsena: Mě občas přijde, že jim stačí i jen gulášek zadarmo. Jedna postarší paní se nedávno na Novinkách rozplývala nad tím, jak je pan Paroubek strašně milý a slušný pán, že od něj dosatala růži. Mám určitou představu, jaké barvy byla.

Pet: To docela závidím, u nás ve městě je tma i ve dne. Částí města je Janov a ve vedlejším městě Chánov.
Jinak, citace pěkná a podepsala bych se pod ní. Proti důchodcům jako takovým nic nemám, ale kdyby u voleb mysleli na víc jak sklep plný salámů, byla bych jim vděčná.

Kira Seigi: Jak jsem psala, k té menšině se pak někdy vyjádřím ještě samostatně, ale dle mého to není jen naše vina. Velký podíl na situaci má i zbytek Evropy.

Alizbeta řekl(a)...

Já už jsem k svému silně pravicovému založení taky přiznala, takže musím se vším souhlasit. Některým zhovadilost levice dojde asi až to tu bude vypadat jako v Řecku...
Cose týče menšin- je to jako vždycky- sama znám několik jabloneckých mouřenínů a klidně bych se za ně zaručila. Slušnější než kdekterý Čech...to je ale bohužel to mizivé procento.

Gladness řekl(a)...

Co se školného a tohoto státu týče, rozhodně ho nezavádět!

Jsem přesvědčená, že to dopadne akorát tak, že budeme platit školné a kvalita výuky se nijak enormně zvyšovat nebude.

Jako když vidím, jak je všechno drahé, teď si k tomu připočtu kolej, učebnice, které se sice dají půjčit v knihovně, ale sotva si je může dovolit půjčit každý, tolik kousků v knihovnách obvykle není, tak by to se školným byl akorát hřebíček do rakve.

V současné situaci, kdy tady kvete korupce a se státními zakázkami to jde od desíti k pěti, tak pochybuju, že by naši politici zrealizovali slušný plán placeného školného. Takový, který by byl přijatelný.
Prvně by měli vyřešit důchody a ty zakázky, ty jsou palčivější problém.

Bell řekl(a)...

Gladness: právě, obávám se, že by to bylo tak nějak, jak píšeš x___X
Doufám, že to školné nezavedou, taky by si to mohli vybírat někde jinde než na nebohých studentech x_X

T'Sal řekl(a)...

Glad: Asi jsem se špatně vyjádřila. Mě se školné taky nelíbí, ale opět - z toho co nabízí současné strany se i přesto klaním k pravici, jelikož jejich reformy dle mého zasáhnou menší procento obyvatelstva. Je to menší zlo. Nejde tu o jednotlivé změny, jde tu o program strany jako takový a jeho dopad na nás. Takže minimálně má obhajoba školného výše, je brána čistě z tohoto hlediska. Když ho vytrhnu z kontextu, jsem rozhodně proti němu a přijde mi zbytečné. Stát má teoreticky peněz dost, nemusí zpoplatňovat něco takového jako je školství. Jen je problém, že se ty peníze ztrácí ve špatném systému. Moc černých děr.

KatkaSedl řekl(a)...

U těchto článků bych chtěla tlačítko "Líbí se mi".

Plně souhlasím s tvým názorem, spíše ho sdílím.

Já volit půjdu určitě, nelíbí se mi názor např. mladých nevoličů, že "ono to stejně nějak dopadne bez jejich hlasu", zatímco postarší se nechají zblbnout tou pro nás horší stranou a volit prostě půjdou. To se budou pěkně divit, jak to pak dopadne. A třeba i s tím školným. (mě se to sice netýká, ale stojím si za tím, že školy jako UK, VŠUP, AMU(všechny pod univerzity) a VŠE by měly být státní bez školného. A např. zřízení školné - bez školného mi připadá jako dobrá "konkurence" na trhu se školami.)

Nesnáším, když nás Evropa nebo Kanada osočuje z rasizmu. Všichni známe případ, kdy Kanada zrušila víza a všichni "utlačování" se nafařili k nim. Všichnni víme, jak to dopadlo.
S Romy mám i perfektní zkušenosti, když chtějí, doukážou být pracovití, budí respekt, ale zároveň jsou přátelští, ale opravdu bohužel, je to jen velmi malá menšina.

Jsem ráda, že někdo o tomhle napsal článek, sama bych to nedokázala pořádně zformulovat. Ale ty jsi to vystihla perfektně!
~Kate

T'Sal řekl(a)...

Katka: Musím se přiznat, že jsem jedna z těch, kdo nevolí, jelikož si myslí, že to nemá cenu. Jakmile něco nemůžu zcela ovlivnit osobně, ztrácí to pro mě prostě význam. Uvažuji ale, že se tenhle rok přemůžu, pokud mi vyjde cesta na Sever (bohužel se mi to ovlivňuje docela těžko x_X). To co předvádí levice je fakt na odstřel.

Gladness řekl(a)...

T´Sal: Jsem ráda, že to myslíš takhle, trošku jsem se lekla, že seš pro školné. XDDDD

Já jsem taky pravicově orientovaná, ale vzdělání by mělo být dostupné všem.
Tady je spíš problém, že dají akreditaci každému a pak je tady přebytek vysokoškoláků.
Kdyby místo toho bylo míň univerzit, tak by to hned bylo míň nákladné.

Ještě není úplně špatná varianta, že by za studenty platil budoucí zaměstnavatel. Ale to tady moc asi fungovat nebude.

Takže raději bez školného. :-)

T'Sal řekl(a)...

Variantu s budoucím zaměstnavatelme si neumím představit. Většina lidí třeba u nás na oboru ještě neví, kam pořádně se sebou. To se bude řešit, až na to přijde. A taková filozofie by se mohla zrušit rovnou xD

Gladness řekl(a)...

Třeba u technických oborů by to šlo, podle mě...

Ale spíš si myslím, že tu vážně máme moc univerzit. Soukromých je přebytek takový, že to nemá v Evropě obdoby a i státní bych zkrouhla. Na to, kolik je tu obyvatel, je tu VŠ prostě moc.
Kdyby se peníze tedy míň dělily, hned by jich unverzita dostala víc.

O zbytečnosti fakult typu Fakulta humanitních studií se nevyjadřuju.
Kámoška tam šla, protožen ji letos neotevřeli korejštinu a sama mi řekla, že je to škola naprosto na prd.
Do školy chodila dva krát týdně a nemusela skoro nic dělat mimo školu.
VŠ by měla mít určitý stupeň obtíže, náročnosti apod... Pokud se tam člověk vyloženě fláká, tak je buď geniální a nebo je ta škola vážně na prd.

Jinak k filozofii výhrady jako vysoké škole nemám. Je to starý obor, podle mě sice trochu nepraktický, ale to je každého věc. Ten obor není jednoduchý.
A jazyky, pokud jsou třeba dvouobory, mi taky zrovna nepřijdou jako leháro. :-)

T'Sal řekl(a)...

To, že je filozofie těžká ještě neznamená, že má nějaké uplatnění. A to, že je to stará věda je totálně mimo mísu. To praktické se z ní už dávno vyčlenilo. Nějak si prostě neumím představit, jak se takoví lidé uživí, chtějí-li zůstat v oboru. Leda by zase učili filozofii... a to mi přijde tak trochu jako umění pro umění. Filozofii mám ráda, ale nevidím ji jinak, než jako hobby.

Nikdy jsem neřekla, že jsou jazykové obory snadné, jen že si neumím předtavit, jak bys chtěla dohledat toho budoucího zaměstnavatele? Lidi můžou dělat překlad, můžou dělat průvodce a taky můžou skončit někde úplně jinde, kde se sice jazyk uplatní, ale není to jen o něm. Na to jsem narážela ;)

A nevím, jestli by to fungovalo, kdyby na každý typ VŠ byl jiný systém financování.

Gladness řekl(a)...

Tak hlavně jsem to s tím budoucím zaměstanvatelem nemysdlela pro všechny obory.
To samé je totiž s medicínou. Studuje 6 let všechno a prd víš, kam se vrtneš.
Právnící to samé, máš různé druhy práva...
Nebylo to myšllno jako řešení, ale jako jedna z možností pro nějaké školy.
Filozofie je asi zbytečná, ale hodně lidí to studuje k nějaké jiné škole, tak možná proto mi tak nevadí.
Samozřejmě, když máš jen filozofii, tak nemáš moc velké uplatnění.

Jak na každé VŠ jiný typ financování, teď jsem kapku mimo... :-)

Anonymní řekl(a)...

Vavča: Wow, tady se to rozjelo, člověk tu pár týdnů nebyl a teď hotová smršť:)

Na téma voleb a politické situace by se dal vyplodit supr dlouhý článek, ne-li kniha,stejně tak situaci o našich romských spoluobčanech.

Rád bych i tak připomněl některé věci, které mě velmi dráždí (sakra, měl bych si založit konečně vlastní blog někdy).

Předně přijde mi, že každé volby jsou horší a horší, co se volební kampaně týče.

Zlatá devadesátá léta (svým způsobem, byť to byla doba nehorázného rozkrádání státního majetku tařka v kosmických rozměrech zejména v režii pánů Klaus, Macek, Ruml, Fendrych, Dlouhý, Baudyš, Kožený, a další nemluvě o ostudném rozdělení federace proti kterému protestoval i Havel!

Co mě mrzí, není to, že někdo volí pravici, či levici, ale že ti lidé většinou nemají šajnu proč to dělají a dělají to na základě mediálního obrazu, který má asi tak daleko k dokonalosti jako moje logické myšlení... tedy velmi málo.

Rád bych připomněl, že všechny noviny a jiné sdělovací prostředky, kromě jedněch novin a to je nebudu jmenovat(abych nebyl nařčen z toho ,že jim nadržuju) mají německé vlastníky a my dobře víme, jak nás němci měli vždy rádi a tady nejde jen 20. stol a Rakušany k nim můžeme šmahem připočítat.

Takže mi přijde, že lidé jsou ničeni silou médií a uhlupováni na objednávku, nevěřím tomu, že na žurnalistice učí taková hovada, nebo spíše, že je tam vyrábějí ve velkém, ale nevím, toť můj dojem.

Dále mi vadí, ohromná nesnášnelivost a agresivita, která se vkradla do celého spektra. Jak kdyby nestačili neonáckové na vzestupu.

Co bylo poslední kapkou, že může být hůře, ačkoliv už špatně je?

Nedávný "vtipný" klip v režii dvou známých hereckých tváří, který nemá s vtipem nic společného, zobrazuje pouze předusdky jakési konstrukce, stereotypy, na které mohou přijít jen v Praze (a to říkali i lidi konzervativní a volíci pravici).

Už jsem jen čekal na výzvy typu, zbavte starší lidi svépravnosti, zabijte je, případně voliči levice se dostaví v pruhovaných pyžamech s kufříky na vlaková nádraží, budete převezeni na východ.

Další důkaz toho, že někdo se snaží zasít nenávist mezi národ a rozložit tento stát zevnitř.(na druhou stranu jistý francouzský historik říkal, že národ, který neabsolvuje pravidelnou občanskou válku a krveprolití není národem)

Současná politická situace je ovlivněná dost tou ekonomickou za kterou mohou takzavané elity, jejichž průsery zaplatili obyčejní lidé a platit je budou i nadále pokud je nevykoupeme v jejich krvi a jejich majetkem nezapravíme ty supr sekery, které udělaly.

To mi přijde jako největší nehoráznost. Že pár bankovních, burzovních společností a špiček poserou(zejména goldman a sachs, co úspěšně radili Řecku), co mohou a za to dostanou prémie, páč to mají ve smlouvách.

Bankovní a burzovní trhy jsou podvod a kasina, zrušme je přesupořádejme ekonomický trh, zrušme euro, vraťme se k systému kdy měnu kryje zlato a peníze nejsou jen cár papíru, který stejně patří Číňanům.

Protože jinak se tohle bude neustále opakovat!