středa 12. března 2008

Die xue shuang xiong - Zabiják

Toto akční drama z pera a režie dobře známého Johna Wooa bych nazvala jakousi současnou parafrází na samurajské příběhy se vším, co k tomu patří - přátelstvím, ctí, osobními hodnotami a hrdinstvím. Mě osobně na tomto filmu nejvíce zaujal náměť zloducha, jenž vlastně zloduchem nebyl, a policisty, který se postavil na stranu zločince, jelikož to tak bylo správné. Navíc zde byli naši hrdinové, se všemi svými ideály a představami o cti, za svou naivitu náležitě potrestáni, což jen dokazuje, že pro takové v tomto světě už není místo...


Hlavní postavou je nájemný vrah Ah Jong (v distribuci většiny anglicky mluvících zemí Jeffrey), jehož ztvárnil Yun-Fat Chow, mě osobně nejvíce známý z filmu Anna a král. Dle mého je to skutečně výborný herec, což je jen dobře, protože si tato postava zasloužila to nejlepší. Ah Jong není však nějakým chladnokrevným zabijákem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Lidé, které zabíjel, si to dle něj zasloužili, jakýmkoliv dalším obětem se snažil vyhnout. Neváhal proto například riskovat svůj život, aby dostal malou holčičku z přestřelky, načež ji odvezl do nemocnice, kde už na něj ale čekala policie. Je to muž, vážící si přátelství a cti, trvající na hodnotách a pravidlech, které v současné době už téměř nikomu nic neříkají. Stejně je na tom i jeho věrný a dlouholetý přítel Sidney Fung, s nímž má Jeffrey velmi blízký vztah a jemuž bezmezně důvěřuje.

Jednoho večera Jeffrey (kruci, navykla jsem na to z titulků) navštíví bar, v němž zpívá krásná zpěvačka jménem Jennie. On tu však není ani kvůli pití, ani kvůli zpěvu, nýbrž kvůli práci. Nachází se zde totiž jeho současný cíl spolu se svou početnou ochrankou. V baru, který se vcelku rychle vyklidí, se strhne přestřelka, v níž se poprvé ukáže nepsané pravidlo tohoto filmu - nasázej do svého nepřítele celý zásobník, jinak to není ono. Tohle a čas od času nekonečné zásobníky trochu kazily dojem jinak perfektně ztvárněné akce, v níž není ani málo, ani moc krve, a spousta skvělých detailů či zpomalených záběrů.

Zdá se, že vše jde hladce, než se do přestřelky trochu nešikovně zaplete výše zmiňovaná zpěvačka. Jeffrey ji strhne stranou, čímž jí sice zachrání život, ale zároveň ho díky tomu postřelí. Oba leží na zemi, další nepřítel je na obzoru a tak náš nájemný vrah vystřelí. Bohužel si neuvědomí, jak blízko se nachází Jennniein (uff) obličej u jeho hlavně a neúmyslně ji zraní.

O půl roku později má Jennie stále těžce poškozený zrak, který se jí navíc stále zhoršuje. Pokud se jí nějak nepodaří dostat se na transplantaci rohovek, oslepne úplně. Jeffrey si to vyčítá a chce jí pomoci. Drží se proto v její blízkosti a poté, co jí jednou pomůže od pouličních chuligánů, se s ní i velmi sblíží a zamiluje se. Právě kvůli ní se rozhodne vzít poslední zakázku, jejíž peníze použije na Jennienu operaci, a pak s touto prací na dobro skončit.

Jenže se to celé nějak zvrtne. Svůj cíl sice dostane, ale hned od začátku je mu v patách policejní inspektor Li Ying, jemuž se nakonec podaří Jefrreye identifikovat. Nájemný vrah, jehož totožnost se zná, to se samozřejmě Jeffreyho zaměstnavateli vůbec nelíbí a tak se ho rozhodne zlikvidovat, aby zametl stopy vedoucí k němu. Má se o to postarat právě Jeffreyoho nejlepší přítel Sidney Fung, jemuž se takové jednání ovšem vůbec nezamlouvá.

Jeffrey to vážně nemá jednoduché. Od svého bývalého zaměstnavatele chce získat peníze, které si vydělal svou relativně dobře odvedenou prací a které nutně potřebuje kvůli Jennie. Musí si tak neustále hlídat záda jak před mafiány, tak i před detektivem Liem Yingem, který je mu v mnohém podobný. Oba mají stejné zásady i stejné uvažování. Dalo by se říci, že nikdo je nezná tak dobře jako oni sami sebe navzájem. Li Ying je policista tělem i duší, jde mu o všeobecné dobro a potrestání zločinu. Čím více však Jeffreyho poznává, tím jasnější mu je, že proti němu nestojí chladnokrevný vrah, ale muž, který by klidně mohl být jeho nejlepším přítelem. Dostává se tak do křížku se systémem a před otázku, na čí stranu se vlastně postaví. Staví se tedy před to samé dilema jako Jeffreyho přítel Sidney Fung...

V té době se však už začíná schylovat k poslednímu dějství, v němž se rozhodne o tom, kdo zůstane naživu, kdo zemře, kdo zradí a kdo zůstane věrný svým vlastním ideálům.


Vím, jak by se to teď mohlo zdát - jako nasládlý patos plný střelného prachu a siláckých řečí, ale tak tomu skutečně není. Postavy zde sice jsou trochu černobílé, ale ani jednou mě to nezarazilo či mi to nepřišlo příliš okaté. Věřila jsem jim, každému jejich slovu a činu a postavu Jeffreyho jsem si zamilovala. Chápejte, já! Já, která nesnáší moralistické dobráky se všemi jejich kecy o přátelství a lásce! Jeffrey, Li i Sidney však byli něčím jiní, něčím se vymykali této laciné předloze a dokázali tak zaujmout. Jejich vzájemné vztahy se prostě nedaly jen tak odmávnout.

Jistě, slasharka uvnitř mě nad tím brečela štěstím, protože pokud by se hledal náměť na slash, zde ho bylo nepřeberně. Když jsem však tuto svou část odpojila (což ještě umím), vynikla nádherná idea čistého přátelství mezi muži, v němž k vzájemnému porozumění došlo i beze slovo a společenských frází.

Více zde :
CSFD
IMDB (anglicky)
Wikipedia (anglicky)


Žádné komentáře: